A félelemröl meséljek? - Maharishi
-Kedves Maharishi, kérlek beszélj nekünk a félelemről.
-A félelemről meséljek? Rendben.
- Sokan szembesülnek félelemmel. Ennek a gyökere igazából, hogy nincs elég hitük önmagukban. Miért veszítjük el a hitet önmagunkban? Miért van egyre több félelmünk?
- Szeretnék mesélni erről.
- A mostani helyzet, civilizáció, oktatási rendszer miatt nem követjük azt, amit követnünk kellene. Sokszor arra kényszerülünk, hogy etikátlan dolgot tegyünk. Sok negatív dolog van a világban és sokszor arra kényszerítjük önmagunkat, hogy valami helytelen dolgot tegyünk. Aztán meggyőzzük magunkat arról, hogy rendben van, mert mások is ugyanezt teszik. Azonban bizonyos idő elteltével, ha valami rosszat tettél, belül rossz érzésed van emiatt.
- Ezt hívjuk úgy, hogy a lelked nem boldog veled, vagy a tudatosságod, vagy isten, bárhogyan hívhatjuk. Ha ez sokáig így megy benned, akkor belül nagyon meginogsz. Ezt nevezzük az elme és a lélek közötti diszharmóniának.
- Ez a félelem. Amikor az elme nem követi az önvalót, vagyis az elme nem figyel oda és olyat tesz, ami a tudatosság ellen való, isten ellen, az igazság ellen (bárhogyan hívhatjuk). Ez megráz téged mindig. És ez minél inkább így van, annál inkább veszítik el az emberek a hitüket, és lesz félelem bennük.
- Minél több a félelem bennük, annál kevésbé tudják eldöntetni, hogy a tudatosságban vagy az elmében bízzanak, ezt hívják a hit hiányának. Érted mire gondolok? Ez okozza az önbizalomhiányt és generál félelmet. A kérdés az, hogyan tudjuk ezt elkerülni. Beszélhetnénk még a félelemről, de valójában nem erre van szükségünk ahhoz, hogy elkerüljük. Legfontosabb lépés, hogy ezt elkerüljük, hogy őszinték vagyunk önmagunkhoz.
- Ha őszinte vagy önmagadhoz, akkor nincs félelem. Csak akkor jön a félelem, ha nem vagy magadhoz őszinte. Bármi történt a múltban, felejtsd el. Nincs értelme rá gondolni újra és újra és ezzel megnyomni magad, szomorúvá tenni. Ami megtörtént, megtörtént, mindannyian tanulunk az életben, mindennap egy lecke számunkra. Kezeld ezt így és mostantól, mostantól legyél őszinte önmagadhoz.
Elmondok egy példát, hogyan lehetsz őszinte magaddal.
Csak egy példa.
Például szeretnél adni egy pohár vizet a vendégednek. Vendég van az otthonodban és vizet kért tőled. Leveszed a poharat a polcról és vizet szeretnél tölteni bele. Azt mondja a tudatosságod, hogy mosd el. Persze tisztán raktad el, de azért jó átöblíteni. De erre azt mondod, rendben van így is és beletöltöd a vizet és odaadod a vendégednek.
Ebben a helyzetben mit történik benned?
Lesz benned egy kis szégyen, bűntudat, kellemetlen érzés. Mert jót akartál, de nem követted a tudatosságod. Ugyanakkor, ha azt mondod, rendben elöblítem, akkor tiszta maradsz te is.
Mosás után töltöd bele a vizet és úgy adod oda, ekkor büszke leszel magadra, magabiztosabb leszel és lesz hited önmagadban és így a félelem nem is tud rád törni.
Nincs olyan, hogy félelem tulajdonképpen, ez olyan, mint a sötét.
Nincs sötétség sem.
Mi a sötétség? A fény hiánya. Ez a félelem is.
Hozd vissza a fényt és a sötétség eltűnik. Légy őszinte, igaz önmagadhoz. És tedd azt, amit a tudatosságod mondd, ne azt, amit az elméd vagy mások mondanak.
Hallgass önmagadra.
Ekkor eltűnik a félelem, mert ott a fény. És ha ott a fény, akkor nincs többé sötét. - Maharishi
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése