Az ölelés fontosabb az ételnél is.
Virginia Satir pszichoterapeuta híres idézete így szól:
"Napi 4 ölelésre van szükségünk a túléléshez. Napi 8 ölelés szükséges az élet megtartásához. Napi 12 ölelésre van szükségünk a növekedéshez."
Egy két ember közötti ölelés átlagos hossza 3 másodperc. De a kutatók valami fantasztikusat fedeztek fel. Amikor egy ölelés 20 másodpercig tart, gyógyító hatástgyakorol a testre és a lélekre. Ennek az az oka, hogy egy szívből jövő ölelés egy oxitocin nevű hormont termel, amelyet szeretet-hormonnak is neveznek. Ez az anyag számos előnnyel jár a testi és lelki egészségünkre, segít többek között ellazulni, erősíti a biztonságérzetünket és csitítja a félelmeinket, a szorongásunkat. Ez a csodálatos nyugtató a rendelkezésünkre áll, ahányszor a karunkban tartunk egy másik embert, amikor egy gyermeket ringatunk, egy kutyát vagy egy macskát dédelgetünk, valakivel táncolunk, amikor közelebb kerülünk valakihez, vagy egyszerűen csak átöleljük egy barát vállát.
Az, hogy ezeket a számokat tudományosan igazolják, még a jövő titka, de az ölelés és a fizikai érintkezés fontosságával kapcsolatban számos tudományos bizonyíték áll rendelkezésre. Íme néhány ok, miért érdemes ölelnünk:
1. SERKENTI AZ OXITOCINT
Az oxitocin olyan neurotranszmitter, amely a limbikus rendszerre, az agy érzelmi központjára hat, elősegíti a megelégedettség érzését, csökkenti a szorongást és a stresszt, sőt az emlősöket monogámmá is teszi. Ez a hormon felelős azért, hogy ma mindannyian itt vagyunk. Ez a kis igazgyöngy szabadul fel a szülés idején, és segítségével az anyák megfeledkeznek a világra jövetelünkkor tapasztalt kínzó fájdalomról, és változatlanul szeretnek és idejüket velünk akarják tölteni. A Kaliforniai Egyetem új kutatása arra enged következtetni, hogy hasonlóan civilizáló hatást gyakorol az emberi hímekre, akik gyengédebbé válnak, erősödnek a kapcsolataik és társadalmi kötődéseik. Ezen kívül drámaian megnövekedett a vizsgált személyek libidója és szexuális teljesítménye. Ha megölelünk valakit, az agyalapi mirigyünk oxitocint küld a szervezetünkbe, csökkentve a pulzust és a kortizol szinteket. A kortizol a stresszért, magas vérnyomásért és szívbetegségért felelős hormon.
2. TÁMOGATJA A TÜRELMET
A kapcsolatok javulnak, amikor az emberek időt szánnak arra, hogy értékeljék és elismerjék egymást. Az ölelés az egyik legegyszerűbb módja egy másik személy megbecsülésének és elismerésének kifejezésére. A világ egy forgalmas, nyüzsgő hely, és folyamatosan rohanunk a következő feladat után. Amikor a nap folyamán egy-egy pillanatra lelassítunk, hogy valakit szívből megöleljünk, használunk magunknak, másoknak és gondozzuk önmagunkban a türelmet.
3. MEGELŐZI A BETEGSÉGET
A gyöngédség közvetlen hatással van a stressz csökkenésére, amellyel megakadályozza számos betegség kialakulását. A Miami Orvosegyetem Érintés Kutató Intézete több mint 100 tanulmányt folytatott le és talált bizonyítékot jelentős hatásokra, mint például a koraszülöttek gyorsabb növekedése, a fájdalom csökkenése, az autoimmun betegségek tüneteinek csökkentése, cukorbeteg gyermekek glükózszintjének csökkenése és megerősödött immunrendszer rákos betegeknél.
4. A CSECSEMŐMIRIGY SERKENTÉSE
Az ölelések erősítik az immunrendszert. A szegycsontra gyakorolt gyengéd nyomás és az érzelmi töltet a szolár plexus (napfonat) csakrát aktiválja. Ez stimulálja a csecsemőmirigyet, amely szabályozza és egyensúlyozza a szervezet fehérvérsejt-termelését, amitől egészséges és betegségmentes maradsz.
5. KOMMUNIKÁCIÓ SZAVAK NÉLKÜL
A kommunikáció közel 70 százaléka nem verbális. A testbeszéd értelmezése akár egyetlen mozdulaton múlhat, és az ölelés kiváló módja annak, hogy önmagamat szavak nélkül fejezzem ki egy másik ember vagy állat irányában. Nem csak a szeretetet és gondoskodást érzik az ölelésedben, hanem olyannyira befogadóvá válnak, hogy képesek lesznek továbbadni másoknak kezdeményezésed gyümölcsét
6. ÖNBECSÜLÉS
A ölelés növeli az önbecsülést, különösen a gyermekeknél. A tapintás, mint érzékelés a csecsemők számára nagyon fontos. A baba először érintés segítségével ismeri fel a szüleit. Születésünktől fogva a családunk érintése által érzékeljük, hogy szeretnek és hogy különlegesek vagyunk. Az önértékelés és a tapintás érzékelésének kisgyermekkori összefüggése még a felnőtt idegrendszerében is jelen van. Ahogy cseperedünk, anyánk és apánk ölelései sejtszinten épülnek be az emlékezetünkbe, így egy ölelés zsigeri szinten hat. Az ölelések azt erősítik bennünk, hogy képesek vagyunk saját magunk szeretetére.
7. A DOPAMIN SERKENTÉSE
Minden, amit bármelyikünk tesz, befolyásolja a dopamin szintet és termelést. Az alacsony dopaminszint szerepet játszik a neurodegeneratív Parkinson-kór, valamint a hangulati betegségek, például a depresszió kialakulásában. A dopamin felelős a „jól-érzem-magam” érzésért, és a motivációért! Az ölelések ösztönzik az agyat a dopamin, az öröm hormon felszabadítására. A dopamin szenzorok azok a területek, amelyeket számos stimuláló szer, mint a kokain és a metamfetamin is célba vesz. Bizonyos fajta dopamin receptorok jelenléte kapcsolatot mutat az érzékiség utáni vággyal.
8. A SZEROTONIN SERKENTÉSE
Az érintés és ölelés endorfint és a szerotonint szabadít fel és a vérerekbe jutva élvezetet kelt, megakadályozza a fájdalmat és szomorúságot, csökkenti a szívproblémák kialakulásának esélyeit, segít a túlsúly megakadályozásában és az élet meghosszabbításában. Még a háziállat simogatása is nyugtató hatással bír és csökkenti a stressz szintet. A hosszabb ideig tartó ölelés növeli a szerotonin szintjét, emeli a hangulatot és boldogságot teremt.
9. PARASZIMPATIKUS EGYENSÚLY
Az ölelés kiegyensúlyozza az idegrendszert. A bőr apró, tojás alakú, Pacini testecskéknek nevezett nyomásérzékelő központok hálózatával rendelkezik. Ezek érzékelik az érintést, és a bolygóidegen keresztül kapcsolódnak az agyhoz. Az ölelés fogadása és adása galvanikus bőrreakciót vált ki, ami megváltoztatja annak elektromos vezetőképességét. A bőr nedvessége és elektromossága az idegrendszer kiegyensúlyozottabb – paraszimpatikus - állapotát jelzi.
Ölelj, ölelj a szíveddel.
Fórrás: facebook/sacred.dreams
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése